تاریخچه مجازی سازی - آرمان شبکه پارسه .::. Ideal Parseh Network

تاریخچه مجازی سازی
سه شنبه, 16 بهمن 1397 21:11 برای نظر دادن اولین باش! مجازی سازی مجازی سازی شبکه مجازی سازی سرور مجازی سازی دسکتاپ مجازی سازی دیتاسنتر مجازی سازی استاندارد Mainframe Linux سیستم عامل Windows
تاریخچه مجازی سازی:
انسان همیشه به دنبال راهکارهایی جهت رسیدن به وضعیت مطلوب تر بوده است تا راحت تر زندگی کند. در جریان رسیدن به این آرمان ها اختراعات و اکتشافات زیادی هم انجام داده است. یکی از رویاهای انسان مدرن، مجازی سازی است. بعد از محقق شدن این مهم در حوزه فناوری اطلاعات، امروزه شاهد درخواستهای بسیاری از سازمان های بزرگ جهت اجرای طرح های مجازی سازی و ایجاد فضاهای مجازی هستیم. مجازی سازی، اجتماع و به اشتراک گذاری منابع مختلف سخت افزاری، از قبیل پردازشگرها، ذخیره سازها، حافظه ها،... برای کارکرد بهینه انهاست.
برای اولین بار جرقه های مجازی سازی در سال 1960 میلادی برای استفاده هرچه بهتر از رایانه های بزرگ[1] شروع شد که در ان منابع سخت افزاری Mainframeها بصورت ماشینهای مجازی[2] در اختیارکاربران قرارمی گرفت. ماشین مجازی (VM) در اصل کپی مجازی شده سخت افزار Mainframeبود که جهت استفاده کاربران برروی پایانه های انها بارگذاری می شد و کاربران تصور می کردند که کل منابع سیستم در اختیار انها می باشند. با این روش منابع بصورت خودکار و به میزان مورد نیاز به هر نفر تخصیص داده می شد و ازتمام امکانات Mainframeبصورت بهینه و درست استفاده می گردید.
امروزه رایانه های مبتنی بر معماری x86 با همان مشکلات رایانه های بزرگ قدیمی رو به رو هستند. حدود سی سال پیش شرکت IBMراهی به عنوان استفاده از پارتیشن های منطقی[3] این کامپیوترها، برای کامپیوترهای مجازی ارائه داد. این روش امکان اجرای همزمان چند سرویس را در کامپیوترهای بزرگ فراهم می کرد. البته این موضوع بیشتر به دلیل گران بودن تجهیزات رایانه ای در ان زمان کاربرد داشت. در دهه های هشتاد و نود میلادی این موضوع به دلیل استفاده از کامپیوترهای ارزان قیمت منسوخ شد. در ان سالها سیستم عامل Windowsبه عنوان تنها سیستم عامل پذیرفته شده بود و Linuxنیز بسیار نوظهور بود. از جمله مشکلات این بود که در بیشتر مواقع 10 الی 15 درصد از ظرفیت رایانه ها به منظور اجرای برنامه های کاربردی استفاده نمی شد و در صورت استفاده همزمان چند برنامه عملیاتی احتمال اختلال ان ها با یکدیگر دور از ذهن نبود. یکی دیگر از دلایل رواوردن به فناوری مجازی سازی افزایش روزافزون هزینه های زیرساخت بود که از از جمله ان ها می توان به هزینه خنک کننده ها و برق مصرفی اشاره نمود. همچنین در این میان هزینه های فراوان نیروی متخصص یکی دیگر از چالش های عملیاتی به شمار می امد. حساسیت زیاد اطلاعات موجب بالا رفتن حساسیت سرویس های در حال اجرا می شود و در صورت از کار افتادن ان ها، حتی برای چند لحظه، ضرر و زیان های زیادی را به وجود می آورد. از این رو اختراع فناوری مجازی سازی را هم تراز با اختراع برق می دانند!. البته درست است که برق موجب پدید امدن اینگونه اختراعات شده ولی این موضوع نیز باعث به وجود امدن اختراعات و تحولات در علوم و فنون شده و خواهد شد. شرکت آرمان شبکه پارسه با بهترین و به روزترین خدمات در حوزه مجازی سازی در خدمت شما می باشد.

Prev Next
برچسب‌ها
درباره نویسنده
نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.